İnceleme: Kozmos – Evrenin ve Yaşamın Sırları

Bilim Rehber Kaynağı

İnceleme: Kozmos – Evrenin ve Yaşamın Sırları

carlsagankozmos

 

kozmos

Kitap Değerlendirme:

Yazar: Carl Sagan

Yayınevi/Basım Yılı: Altın Kitaplar/Ocak 2007

Alanlar: Popüler Bilim, Astronomi , Fizik

İnceleme:

Kitabın içeriğine bakınca 13 bölüme ayrıldığını görüyoruz. Bu başlıkların içerikleri doldurularak evren, dünya ve uzay yaşamının mistik ve gerçekliği irdeleniyor. Örneğin; kitabın içinde Evren nasıl meydana geldi? Dünyada yaşam nasıl oluştu? Dünyamız haricinde başka gezegenlerin varlığı var mıdır? Sorularının yanıtlarını bu kitapta bulmak mümkündür.

Kozmos tam anlamıyla evren içinde var olabilecek veya olmuş her şeydir. Yani kısacası kozmos kâinatı temsil eder. Kitapta en sevilen durumlardan bir tanesi de bilim dilinin sade ve anlaşılır bir şekilde anlatılmış olmasıdır. Bilim, fizik ve matematik üçgeninde kaybolmayı ve neyin nasıl var olduğunu sorgulamak istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumanız gerekir.

Güneş, ay, yıldızlar, insanlar kısacası kozmos ile alakalı her türlü akademik bilgiyi sade bir anlatımla yorulmadan ve sıkılmadan öğrenebiliyorsunuz. İnsan beyninin sınırlarının akıl almaz derecede derin ve engin olduğunu bu kitaptan öğrenmek mümkün olabiliyor. Kitabı Kozmos adı altında bir bilim kitabı olarak okuyorsunuz ancak kitabın en sonuna geldiğiniz vakit bir bakmışsınız ki kendinize felsefe soruları soruyorsunuz.

Keyifli okumalar!

Yazar Hakkında:

Carl Edward Sagan, 9 Kasım 1934’te New York’da doğdu. Çok küçük yaşlarda başlayan astronomi ilgisi, ailesi tarafından da desteklenince giderek büyüyen bir tutku halini aldı ve tüm dünyanın tanıdığı bir astronom haline geldi. Küçük yaşlarda astronomi ile uğraşırken, “nasıl hayatını kazanacaksın” sorusu karşısında boynu bükük kalıyordu. Liseye giderken bu iş için para ödendiğini öğrenince çok sevinmişti. Ancak bu sevinç, para kazanacağı için değil, geçinmek için başka bir iş yapmak zorunda kalmadan tüm gün astronomi ile ilgilenebileceği içindi. Carl Sagan’ın en önemli özelliği tüm fiziksel ve matematiksel yanıyla karmaşık bir olgu olan evreni en sıradan bir insana bile tüm açıklığıyla anlatabilme becerisidir. Bu becerisini yazınsal ortamda da sürdürünce, Pulitzer ödüllü bir bilimci oldu. 62 yıllık yaşantısında yaptığı üst düzey bilimsel çalışmaların yanında çok iyi bir bilim yazarı olduğunu da yazdığı ya da editörlüğünü yaptığı 20’den fazla kitap ile gösterdi.

Kitap Arka Kapak Yazısı:

“Carl Sagan zamanımızın en parlak bilim adamlarından biridir… İçinde varlığımızı sürdürdüğümüz akıllara durgunluk veren Kozmos’un sonsuzluğunu dile getirirken bilimin geçmişine, şimdiki zamanına ve geleceğine ilişkin muhteşem bir eser yaratmış.”

– Associated Press

“Alanında göz kamaştırıcı, önerilerinde kışkırtıcı. Bu kitabı okuyan herkesin, etkisi altında kalacağından hiç kuşkum yok.”

– The Miami Herald

 “Sagan edebi bir coşkuyla yazıyor. Harika bir eser. İnsan aklının tüm noktalarına değinen Kozmos gerçek olmayacak kadar gerçek.”

Kaynakça:

  • https://1000kitap.com/kitap/kozmos-evrenin-ve-yasamin-sirlari–17624

 

 

 

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir