İnceleme : Tüfek, Mikrop ve Çelik

Bilim Rehber Kaynağı

İnceleme : Tüfek, Mikrop ve Çelik

jared diamond

tüfek mikrop ve çelik

Kitap Değerlendirmesi:

Yazar: Jared Diamond

Yayınevi/Basım Yılı: TÜBİTAK Yayınları/Aralık 2010

Alanlar: Antropoloji, Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Toplum ve İnsan

İnceleme:

Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabı için şimdiye kadar okumuş olduğum insanlık tarihine farklı açılardan dem vuran başyapıt niteliğinde bir kitap diyebilirim. Aynı zamanda yazarın uzun araştırmalar sonucunda bu kitabı kaleme almış olması kulağa müthiş geliyor. Kitabın aslında orijinal adı “ Gun,Germs and Steel” olarak adlandırılıyor. Ancak kitabın çevirisine de bakıldığında orijinali ile birebir olduğunu görüyoruz. Zaman veya tarihin derinliklerinde uçsuz bucaksız bir yolculuğa çıkmak isteyenlere atfedilen bir kitap olarak karşımıza çıkıyor.

İnsan eski uygarlık tarihini ve yeni modern çağ tarihini düşündüğü vakit aklına takılan birçok soru oluyor. Bazı icatları neden sadece bir devlet yaptı? Diye bazen kendi kendimize sorguladığımız olmuştur. İşte bu kitabın okuyunca tarihsel olaylarda muhakeme yaparak tarım toplumlarından başlayıp yazının icadı gibi birçok konuyu kendi düşüncelerinizin seyriyle birlikte aydınlığa kavuşturabiliyorsunuz.

İnsanın dünyaya bakış açısını tarihsel sentezlerle harmanlamasına yardımcı olan bu kitapta geçmişin izlerini sürerken geleceği de daha arınmış bir dimağ ile şekillendirebiliyorsunuz. Tarihsel örgünün tam olarak nasıl olduğu konusunda eskiden bir bilginiz varsa daha rahat okuyabilirsiniz. Resmen bir başucu kitabı!

Yazar Hakkında:

Jared Mason Diamond (d. 10 Eylül 1937). ABD’li evrim biyoloğu ve popüler bilim yazarı. Pulitzer ödüllü Tüfek, Mikrop ve Çelik adlı kitabıyla tanınmıştır. Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entellektüeli listelerinde, 2005 yılında 9., 2008 yılında 31. sırada yer almıştır. Jared Mason Diamond (d. 10 Eylül 1937). ABD’li evrim biyoloğu ve popüler bilim yazarı. Pulitzer ödüllü Tüfek, Mikrop ve Çelik adlı kitabıyla tanınmıştır. Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entellektüeli listelerinde, 2005 yılında 9., 2008 yılında 31. sırada yer almıştır.

Kitap Arka Kapak Yazısı:

“Neden Avrupalılar Amerika’yı keşfetti de Amerikalılar Avrupa’yı keşfetmedi?” Bu basit sorunun ardında insanlığın MÖ 11.000’den günümüze tarihi gizli. Fizyoloji profesörü Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik‘te, aklımıza gelmeyen, geldiğinde çocukça bulduğumuz soruların yanıtlarını araştırırken, tarımın başlamasından yazının bulunuşuna, dinlerin ortaya çıkışından imparatorlukların kuruluşuna, tarihin seyrini belirleyen pek çok önemli adımı ayrıntısıyla inceliyor. İnsan toplulukları arasındaki farklılıkların, eşitsizliklerin nedenlerini, temellerine inmeye çalışarak sorguluyor; günümüz dünyasını biçimlendiren etkenlerin izini sürüyor… Biyoloji, jeoloji, arkeoloji, coğrafya gibi değişik bilim dallarından beslenen, “Batılı” koşullanmalardan arınmış, geleceği gösteren bir tarih kitabı.

Kitap Hakkında Yorumlar:

“Bu kitap tüm kıtalardaki insanların on üç bin yıllık kısa tarihi..Herkes ve her şey anlatılıyor.İlk iki sayfayı okuduktan sonra elinizden bırakamayacaksınız.”

Paul R.Ehrlich,Standford Üniversitesi

Kaynakça:

http://www.pegasusyayinlari.com/kitap_detay.php?kitapid=15379641336

https://1000kitap.com/kitap/tufek-mikrop-ve-celik–3353

RelatedPost

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir