İnceleme: Satranç

Bilim Rehber Kaynağı

İnceleme: Satranç

satranc

satranc

Kitap Değerlendirmesi:

Yazar: Stefan Zweig

Yayınevi / Basım Yılı: Türkiye İş Bankası Yayınları

Alanlar: Modern Klasikler, Edebiyat

İnceleme:

Modern klasikler serisinin 21. kitabı olan “SatrançZweig‘ın şaheserlerinden biridir.

Bu kitap insana çaresizliklerin ve engellerin insanlara mükemmel bir seviyede zarar verdiği gibi müthiş seviyede fayda da sağladığını gösteriyor.Aptal gözüyle bakılan ve bu çocuk acaba ne işe yarayacak diye düşünülen Czentovic ve 4 duvar arasına hapsedilmiş, uçsuz bucaksız bir okyanusun üzerine döküldüğü Dr.B. arasında geçen bu kitap size hayal gücünün engelsiz olduğunu ispatlayacak.Üzerindeki onca baskıyı sert kayalar gibi karşılayan Dr.B.‘nin tıpkı o sert kayalar gibi aşındığını göreceksiniz.Hele bir de satranca biraz olsun ilginiz varsa – yoksa bile bu kitaptan sonra olacağına inanıyorum- bu kitabı okurken sayfaları bile sayamayacaksınız.

64 kareden ve 32 taştan oluşan bu oyunun iki insanın hayatını nasıl değiştirdiğine şahit olacaksınız ve inanılmaz heyecanlanacaksınız. Aynı zamanda Stefan Zweig‘ın harika betimlemelerine ulaşacaksınız.Sıska ,donuk suratlı , ürkek bir adamla kibirli , turuncu saçlı, geniş alınlı ,kalın kafalı Czentovic‘in harika karşılaşması heyecandan insanı ayağa kaldırabiliyor.Bir yolcu gemisinde gerçekleşen bu karşılaşma gerçekten ama gerçekten çok ilginç ve heyecan verici oluyor. Ha bu arada , belkide satrançla tanışmaları kahramanlarımızın en büyük şanssızlıkları olmuştur ne dersiniz?

Kitap Arka Sayfa Yazısı:

Stefan Zweig, çok geniş bir psikoloji birikimini eserlerinde bütünüyle kullanmış ender yazarlardandır. Onun dünya edebiyatında bir biyografi yazarı olarak kazandığı haklı ünün temelinde de bu özelliği, yani yazarlığının yanı sıra çok usta bir psikolog olması yatar.

Satranç, Zweig’ın psikolojik birikimini bütünüyle devreye soktuğu bir öyküdür ve bu öykünün baş kişileri, tamamen yazarın biyografilerinde ele aldığı kişileri işleyiş biçimiyle sergilenmiştir.

Zweig ölümünden hemen önce tamamladığı birkaç düzyazı metinden biri olan Satranç’ı kaleme aldığı sırada, karısı Lotte Zweig ile birlikte göç ettiği Brezilya’da yaşamaktaydı. Satranç’ta da, olay yeri olarak New York’dan Buenos Aires’e gitmekte olan bir yolcu gemisini seçmiştir. Bu gemide tamamen rastlantı sonucu karşılaşan üç kişi: yeni dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, sıradan bir satranç oyuncusu olan anlatıcı ve bir zamanlar çok usta bir satranç oyuncusu olan, ama hayli zamandır satrançtan uzak kalmış bulunan Dr. B., öykünün aktörleridir.

Kaynakça:

  • https://www.dr.com.tr/Kitap/Satranc/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0000000402142
  • Stefan Zweig, Satranç, çev., Ahmet Cemal (Türkiye İş Bankası Yayınevi (2012)))

RelatedPost

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir