İnceleme: Incognito – Beynin Gizli Hayatı

Bilim Rehber Kaynağı

İnceleme: Incognito – Beynin Gizli Hayatı

Incognito- Beynin Gizli Hayatı

incognito resim

Kitap Değerlendirmesi:

Yazar: David Eagleman

Yayınevi / Basım Yılı: Domingo Yayınevi (2013)

Alanları: Psikoloji, Sinir Bilim, Bilinç, Bilişsel Psikoloji, Popüler Bilim, NöroHukuk

İnceleme: 

Sinir bilim, psikoloji ve popüler bilim alanında okuduğum ilk kitap olan Incognito, benim için çok özel bir yere sahip. Herkesin anlayabileceği bir şekilde yazılmış, soru sorarak ilerleyen bir akışı olan ve okuyucuyla adeta sohbet havası veren bu kitap popüler bilim kitapları arasında listelerde en üst sıralarda yer alan bir kitap. Incognito, çeşitli vakalar ve çeşitli deneylerle irade kavramını, bilinç kavramını ve sizin içinizde kim olduğunu defalarca sorgulayan, sizde de mutlaka aynı sorguları ve soru işaretlerini oluşturacağına emin olduğum bir kitap.

Kitabın heyecanını kaçırmamak için burada içindeki deneylerden bahsetmenin uygun olmayacağını düşünüyorum. Fakat emin olun irade kavramını defalarca sorgulayacaksınız. İnsan hareketlerinde özgür müdür yoksa aslında tahmin ettiğimiz kadar özgür değil midir? Bu soruların cevabını kendinizden emin bir şekilde direkt “Evet” olarak veriyorsanız bu cevabı Incognito kitabını okuduktan sonra bir kez daha cevaplamaya çalışın. İçerisinde Sinestezi gibi belki daha önceden duyduğunuz veyahut ilk kez karşılaşacağınız ve çok ilginizi çekecek bir sürü farklı hastalık, vaka ve deneylerle karşılaşacaksınız.

Ayrıca amacı sinir bilim ve psikolojiyi hukuk (Neurolaw) ile birleştirme gayesi taşıyan David Eagleman‘ın bu konuda yaptığı ilginç çalışmaları ve bu konuda karşılaşılan birbirinden farklı vakaları keşfedeceksiniz. Amigdalasına baskı yapan bir tümör sonucu sizin gibi normal ve sağlıklı bir insanın nasıl cani bir katil olduğuna tanıklık edeceksiniz. Sanırım içeriğinden bu kadar bahsetmek yeterli (Her şeyi burada vererek hevesinizi kaçırmak istemeyiz). 

Uzun lafın kısası, okurken çok keyif alacağınız, okudukça şaşıracak şaşırdıkça okuyacağınız, elinizden hiç düşürmeyeceğiniz bir kitapla karşılaşmaya hazır olun.

Size keyifli okumalar!

Yazar Hakkında:

New Mexico’da doğan Eagleman, üniversite eğitimini Rice Üniversitesi İngiliz ve Amrikan Dili Edebiyatı Bölümü’nde tamamladıktan sonra Sinirbilim (NeuroScience) alanında doktora yaptı. Günümüzde NeoSensory adlı firmanın CEO’su olmak ile beraber Stanford Üniversitesi’nde misafir profesör ünvanına sahip. Yazdığı onlarca makale dışında başarılı bir popüler bilim yazarı. Eagleman, beyin plastisitesi, zaman algısı, sinestezi ve Nörohukuk alanlarında çalışıyor.

Kitap Arka Kapağı Yazısı:

Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birini çekici bulmakta bu kadar başarılıyız? Eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte?
Ünlü nörobilimci David Eagleman, 20 dilde yayımlanan -ve neredeyse şimdiden klasikleşen- kitabı Incognito ile beynimizin derinlerine dalarak, yaptığımız, düşündüğümüz ya da hissettiklerimizin çok büyük bir kısmının bizden başka bir biz tarafından yönetildiğini ürkütücü bir berraklıkla ortaya koyuyor. Sadakat geninden sizi olmadığınız birine dönüştüren beyin zedelenmelerine; optik yanılsamalardan striptizcilerin neden ayın belirli zamanlarında daha çok para kazandığına; Truva fatihi Odysseus’tan renkleri işitip biçimleri tadabilen sinestezik insanlara kadar geniş bir yelpazeden vakaları ve araştırmaları bir araya getiren Incognito, beynimizin işleyişi ve çelişkileri hakkında olağanüstü bir keşif yolculuğu sunuyor.

Kitap Hakkında Yapılan Yorumlar:

“Bir kitap okudum, hayatım değişti.”
İsmet Berkan, Hürriyet

“Zihniniz bu kitap için size teşekkür edecek.”
Wired

Kaynakça:

  • https://www.dr.com.tr/Kitap/Incognito-Beynin-Gizli-Hayati/Bilim/Populer-Bilim/urunno=0000000440847#
  • David Eagleman, Incognito-Beynin Gizli Hayatı, çev., Zeynep Arık Tozar(Domingo Yayınevi (2013), 
  • https://en.wikipedia.org/wiki/David_Eagleman

RelatedPost

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir