İNCELEME : TESLA HAYATIM VE İCATLARIM

Bilim Rehber Kaynağı

İNCELEME : TESLA HAYATIM VE İCATLARIM

Nikola Tesla

Tesla İcatlarım ve Hayatım

Kitap Değerlendirmesi:

Yazar: Nikola Tesla

Yayınevi / Basım Yılı: Alfa Yayınları

Alanlar: Otobiyografi

İnceleme:

Tesla

Bilim insanlarının hayatları kimi çevrelerce çok merakla takip edilir.Özellikle de bilim tutkunları tarafından.Mükemmel bir bilim insanı tanımak istiyorsanız kendi kaleminden yazdığı bu kitapta Tesla ile tanışmanızı kuvvetle öneririm. Tesla‘nın çocukluğundan ölümüne kadar müthiş bilgilerle donatılmış bu kitap, şahsen başucu kitaplarım arasındadır. Çocukluğunda böceklerden motor geliştiren bu dâhi, büyüdüğü vakit kendi keşfettiği A.C ile A.C motorunu geliştirmiştir. Bu motoru geliştirirken ne zorluklar yaşadığını görmelisiniz. Gerek Edison için çukur kazmak gerekse uykusuzluktan bitap düşmek onu hiç yıldırmadı. Tesla, diyoruz ya bir dâhi hem de deli bir dâhi. Üzerinden korkusuzca A.C (alternatif elektrik akımı) geçirerek halkın kendisine büyücü demesine sebep olan bir dâhi. Şehrin ortasına kocaman bir su tankı koyup üzerinde elinden yönettiği kumandası ile yüzdürdüğü gemi… Çılgın bir dâhi. Aynı zamanda hayatında bir tek kadına aşık olan ve otel odasında borç içinde yalnız ölen bir dâhi.

tesla ve katharine johnson

Her şeyden öte bilimi önemseyen, “Paranın başkaları için taşıdığı anlam,benim için bir şey ifade etmiyor.” diyerek tüm insanlığa bedava elektrik kazandırmak uğruna gece gündüz çalışan Tesla, bu kitapta size o zor günleri anlatıyor. Aynı zamanda büyük bir yazar olan Mark Twain ile arkadaşlıkları gözden kaçmıyor. Bu kitap bir bilim tutkunu için muhakkak hayatında çok önemli değişikliklere sebep olacaktır.

Mark Twain

Kitap Arka Sayfa Yazısı:

Elektronik çağına öncülük eden çalışmalarıyla ve Thomas Edison’la olan rekabetiyle tanınan Nikola Tesla, yirminci yüzyılın en büyük mucitlerinden biri olarak kabul edilir. Devrim niteliğindeki icatları ve keşifleriyle elektrik ve manyetizma gibi bilimsel alanları kökten değiştirmiştir. Önemli çalışmaları arasında kablosuz iletişim sistemi, radyo, Tesla bobini, transformatör, dönen manyetik alan, Büyük İletici, alternatif akımlı elektriksel sistem ve teleotomatlar bulunur.

Tesla’nın yaptığı araştırmalar geleneksel algıyı yıkan, çarpıcı nitelikte çalışmalardı ve bu durum, çağdaşları tarafından anlaşılamamasına, yaptığı icatların ve getirdiği yeniliklerin değerinin o dönem fark edilememesine yol açtı. 1919’da Electrical Experimenter dergisinde altı bölüm olarak yayımlanan bu otobiyografi, Tesla’nın iç yaşantısını sunduğu gibi, bir mucidin bedeninin ve zihninin nasıl çalıştığını gösterip onun değerini anlamamızı sağlayacak.

Kaynakça:

  • Nikola Tesla, Tesla İcatlarım ve Hayatım, çev., Mehmet Ata Arslan (Alfa Yayınevi (2017))

 

RelatedPost

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir